Należący do firmy Visa fintech enabler Plaid, który łączy tradycyjne konta bankowe z tysiącami platform cyfrowych, w tym z kryptonimem Coinbase, cicho pracuje z co najmniej dwoma zdecentralizowanymi uruchomieniami finansowymi (DeFi).

Szef Plaida z Wielkiej Brytanii, Keith Grose, były konstruktor portfeli Google, ma wizję tego, jak crypto (i DeFi) będzie rozwijać się wraz z rewolucją fintech, którą jego firma podobno kieruje.

Firma posiada obecnie integracje z Dharmą, przyjaznym dla Uniswapu portfelem DeFi z wczesnym wsparciem z Coinbase i innych; Teller Finance, startupem DeFi mającym na celu wprowadzenie niezabezpieczonych pożyczek do łańcucha blokowego Ethereum; i potencjalnie innych.

Otwarta bankowość i DeFi mogą zajmować całkiem różne poziomy drabiny ewolucji cyfryzacji, ale Grose widzi wspólną tezę demokratyzującą, jeśli chodzi o dostęp do aktywów finansowych i ich wykorzystanie.

Myślę, że to jeszcze długa droga, zanim DeFi stanie się częścią głównej drogi dla finansów, ale to naprawdę ekscytujący zakątek i taki, który osobiście mnie pasjonuje, powiedział Grose CoinDesk.

Mimo to, nikt nie zaprzeczy, że DeFi jest naciągiem dla zwykłej fintech. Systemy, które są całkowicie otwarte dla każdego i gdzie tożsamość uczestników jest w zasadzie ukryta za adresem portfela, stanowią problem w dzisiejszym cyfrowym świecie. Ale ludzie z Doliny Krzemowej czy Wall Street nie są głupi, próbują sobie poradzić z własnymi zakłóceniami, a do pewnego stopnia nawet w nie wkupiają się. Weźmy na przykład sposób, w jaki przedsiębiorstwo starało się ogarnąć blokadę, a może długość, jaką Visa wykorzystała do zdobycia Plaid.

Czytaj dalej: Ta grupa DeFi chce doprowadzić dojrzałość do szaleństwa w rolnictwie.

Uzbrojony w szeroko używane API i ogromne 5,3 miliarda dolarów wyjścia na początku tego roku dzięki Visie, Plaid stał się instrumentalny w otwarciu finansów konsumenckich poprzez umożliwienie udostępniania danych o transakcjach zewnętrznym platformom fintech.

Ale przekonanie banków do otwarcia się na fintech to dopiero początek, mówi Grose, który widzi kryptonim jako kolejny logiczny krok.

Drapanie powierzchni

My tylko drapiemy powierzchnię tego, co może zrobić otwarta bankowość, ponieważ obejmuje ona tylko rachunki płatnicze, powiedział Grose. Myślę, że kluczową rzeczą jest umożliwienie ludziom dostępu i korzystania z ich kryptograficznych aktywów w połączeniu z bardziej tradycyjnymi aplikacjami budżetowymi, płatniczymi. Nie ma powodu, dla którego, w dłuższej perspektywie czasowej, konto w Coinbase lub portfel złożony nie mógłby być włączony do tego, aby można go śledzić i używać go w wielu innych tradycyjnych aplikacji.

W osobistej opinii Grosea, protokoły takie jak Compound, które zapewniają APY na aktywach kryptograficznych, są naprawdę ekscytującym i super ciekawym krokiem, ponieważ wtedy właśnie zaczynasz mieć sens posiadania ekosystemu finansowego i całej przestrzeni dla kredytodawców.

Keith Grose, szef Wielkiej Brytanii w Plaid Source: Plaid

Innym obszarem, który ekscytuje Grosea jest zdecentralizowana wymiana instrumentów pochodnych, jak np. wspierany przez Andreessen Horowitz dYdX.

To, co zaczynasz widzieć, na dobre i na złe, to niektóre aspekty tradycyjnych, zaawansowanych technologicznie firm handlowych przychodzących do inwestora detalicznego po stronie DeFi, powiedział Grose. Jest w tym niebezpieczeństwo. Ale myślę, że w końcu, są ciekawe aspekty demokratyzacji do niego, jak również. Czy przeciętny człowiek może w przyszłości uzyskać dostęp do narzędzi finansowych, które tradycyjnie były dość trudno dostępne jako inwestor detaliczny?

Streamlining DeFi

Praktyczność tego, co Plaid może zrobić, nawet zapewniając holistyczny widok wszystkich swoich aktywów z danych w czasie rzeczywistym płynących do i z krypto handlu, który właśnie zrobiłeś, na przykład, pozostaje biegunów oprócz DeFi, który łączy w sobie ideę zdecentralizowanej wymiany (DEXs) z krypto pożyczek, dodając steroidowy strzał kropli tokenów do napędzania płynności.

Ale w przyszłości, firma z branży wodno-kanalizacyjnej, taka jak Plaid, może odegrać rolę w ułatwieniu dostępu do takich dziedzin jak DeFi, powiedział Howard Krieger, dyrektor generalny platformy cyfrowej Res residual.

Aby ktoś mógł korzystać z DeFi, musi przejść przez serię ćwiczeń zaufania, zanim będzie mógł w nich uczestniczyć, powiedział Krieger. Firma taka jak Plaid może wyeliminować całą grupę ryzyka, ponieważ posiada informacje i ma możliwość podłączenia różnych stron razem; jeśli Plaid już sprawdził, kim jestem, że wymóg KYC/AML odchodzi. Widzę więc, gdzie firma hydrauliczna, taka jak Plaid, mogłaby usprawnić wiele procesów zaplecza biurowego.

Rzeczywiście, powodem, dla którego Plaid miał wybuchowy wpływ, powiedział Grose, jest to, że w celu zbudowania aplikacji takich jak Venmo, Robinhood i Coinbase, trzeba być w stanie łatwo połączyć konta bankowe, uwierzytelniania i przekazywania funduszy – i budowanie slick doświadczenie użytkownika wokół tego jest niezbędne.

Kiedy myślisz o tym, co będzie potrzebne do startu DeFi, wiele jest wokół doświadczenia użytkownika i uczynienie tego dostępnego dla ludzi, którzy nie są naprawdę głęboko w krypcie, powiedział Grose. Myślę, że zobaczysz role dla graczy takich jak my, pomagając ekosystemowi rozwijać się w dłuższej perspektywie, ponieważ jedną z rzeczy, które hamują DeFi jest to, że jest jeszcze dużo pracy, aby faktycznie wstać i uruchomić. Musisz zagłębić się w bazę wiedzy, żeby naprawdę zacząć.

Bagno kambryjskie

Trudno zauważyć, w jaki sposób pseudonimowe klastry DeFi składające się z kredytodawców i kredytobiorców mogą zaprzeczać tradycyjnym technologiom typu Finding Circle czy SoFi, które polegają na tym, że wiedzą jak najwięcej o kontrahentach na platformie.

To na pewno jest trudność, powiedział Grose. Jeśli wszystko jest ukryte za adresem portfela, to jest to całkowicie sprzeczne z przepisami, które musisz mieć, jeśli chodzi o udzielanie pożyczek na jakąkolwiek instytucjonalną lub tradycyjną skalę. W pewnym momencie będą musiały być tam zbudowane mosty.

Ale jak wskazuje niedawny artykuł o CoinDesk, nikt nie wie, co wpełznie na ląd i wyewoluuje z kryptońskiego bagna Cambrian.

Czytaj dalej: Banki są toastem, ale Kryptończyk stracił duszę

Dla Paula Brodyego, lidera łańcucha blokowego w EY i współzałożyciela Ethereum based Baseline Protocol, priorytetem jest uzyskanie DeFi z prywatności, więc przedsiębiorstwa mogą z niego korzystać.